Time=money. I have a question. People pay, say $50/month for basic membership/training. Assuming they can come as often as they like, but probably no more than 3 times/week, and the classes are generally about 1 hr long. That equals 156 hrs of training for $600, or $3.84/hr for the instructor.

Now...what can I buy, or what should I expect for less than $4 in the way of personal training in that hour? An hour that is, by the way, shared by an entire class of individuals?

So... in order for the intructor to pay the bills for one hour it takes classes of 10, 20 or more to keep the dojo running. But...the larger the classes...the less time one gets with the instructor.